Haften

Wysłuchanie głosu dyskryminowanej społeczności LGBTQ+

O PROJEKCIE

Celem projektu było stworzenie przestrzeni, w której osoby LGBTQ+ oraz zainteresowani prawami osób LGBTQ+ z Polski i Portugalii mogły wymieniać się wiedzą i w sprzyjających warunkach porozmawiać na temat queerfobii, której doświadczają lub są świadkami na co dzień. W ramach HAFTEN przygotowane zostały dwie wystaw, poruszających temat przemocy na tle queerfobicznym
i stworzenie strategii komunikacji z decydentami, którym członkowie projektu, chcieli przedstawić swoją sytuację i poglądy.

Podczas wystawy prezentowana została seria 10 czarno-białych, wielkoformatowych portretów wykonanych aparatem analogowym. Fotografie wydrukowano na jedwabiu, twarze portretowanych zostały pokryte kolorowym haftem wyszywanym jedwabną nicią. Bohaterowie fotografii to osoby pochodzące z małych, polskich miejscowości i wsi, gdzie były dyskryminowane ze względu na swoją orientację seksualną. Każdy haft odpowiada kulturze regionu, w której urodziła się i dorastała portretowana osoba. Praca powstała przy współpracy z lokalnymi hafciarkami.

Tytuł projektu to niemiecki wyraz – „haften”, czyli „przylegać”, od którego wziął się polski czasownik „haftować”. Ten źródłosłów skrywa w sobie dwuznaczność – haft jest jednocześnie dekoracyjny i „przemocowy” – mocno przylega do tkaniny, pokrywa ją, przekłuwa, zasłania i narzuca wzór. W projekcie „Haften” rękodzieło praktykowane przez małe lokalne społeczności służy do tego, żeby ukryć prawdziwą tożsamość fotografowanych model, którzy często, żeby uniknąć ostracyzmu, muszą to robić zakładając maskę, którą narzuca im lokalna kultura. Decyzja o wyoutowaniu się to ryzyko, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

Na wystawie fotografiom towarzyszył tekst opisujący doświadczenia queerfobicznej przemocy oraz dla przeciwwagi fragmenty queerowej utopii – opisy dających nadzieję, sojuszniczych gestów i przykłady wspierających osób, które można spotkać w mniejszych miejscowościach.

Autorem fotografii jest Bartosz Jakubowski

Projekt były współorganizowany z portugalskim partnerem EduPlus a patronami wydarzenia byli: Konsulat RP w Porto, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu

​Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Numer projektu: 2021-1-PL01-KA154-YOU-000020295, Erasmus+ KA154 Dialog z decydentami 

PARTNERZY

Edu Plus