Kochani!
W ostatnim czasie nasz team zaobserwował wśród Was spore zainteresowanie studiami w Danii. Nic dziwnego. Dania kolejny rok znajduje się w czołówce krajów o najlepszym poziomie życia oraz najwyższej szczęśliwości mieszkańców. Ponadto, studia są dla obywateli EU całkowicie bezpłatne, na wysokim poziomie, bardzo praktyczne, wykładane przez nauczycieli z doświadczeniem w branży, którzy uczą rozwiązywania problemów i umiejętności pracy w zespole. Jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć, gdy rozważasz studiowanie w tym kraju.
Proces
Istnieje ponad 40 uczelni wyższych w Danii. Uczelnie znajdują się w większych miastach tj. Aalborg, Aarhus, Herning, Odense, Kolding, no i najwięcej z nich w stolicy – Kopenhadze. Większość z nich oferuje wiele kierunków wykładanych w języku angielskim. Studia na większości uczelni można rozpocząć 2 razy w roku ( wrzesień i luty), jednakże większość kierunków rozpoczyna się we wrześniu. Proces rekrutacji nie jest skomplikowany, wymagania mogą jednak różnić się w zależności od uczelni, dlatego warto sprawdzić na stronie szkoły, która Was interesuje. Na pewno będziecie potrzebowali dowodu na dobrą znajomość języka angielskiego w formie certyfikatu (IELTS), więc warto zadbać o to jak najszybciej. Szkoły i kierunki są bardzo dobrze rozpisane na stronie Perfect (firma która zajmuje się pomocą w dostaniu się na duńską uczelnię): http://www.studiawdanii.info.pl/kierunki-studiow.
Uczelnie w których studiowali wolontariusze fundacji My Future to:
CBS: https://www.cbs.dk/
Aalborg University ( z siedzibą także w Kopenhadze) www.en.aau.dk
Copenhagen Business Academ, licencjat w formie AP degree + top up
https://www.cphbusiness.dk/english
Koszty życia
Dania jest rozwiniętym krajem, o wysokim poziomie życia i wysokich cenach. Kopenhaga jest jednym z najdroższych miast świata. Przeciętna cena za wynajem pokoju to 5000 DKK ( co równa się około 3000 PLN) na miesiąc plus depozyt (zazwyczaj 2 lub 3 miesięczny czynsz). Dobrą wiadomością jest jednak to, że nie jest trudno znaleźć pracę w Kopenhadze mówiąc wyłącznie po angielsku (np. w hotelu lub restauracji) i łatwo można pogodzić pracę studenta z nauką. W Danii panuje wysoka kultura pracy i nauczyciele są przyzwyczajeni do tego, że studenci pracują i czasami muszą z tego powodu opuścić zajęcia. Duńskie uczelnie kładą także duży nacisk na samodzielną naukę. Dlatego nie ma aż tak dużo zajęć i oczekuje się od studentów nauki poza szkołą. Za to mogą sami zarządzać swoim czasem i godzić życie szkolne z prywatnym. Mając pracę, można z łatwością utrzymać się w Danii, nawet jako student.
SU
Kolejna dobra wiadomość dla planujących studia w Danii to “Statens Uddannelsesstøtte” znane jako SU. Jest to pomoc ekonomiczna dla studentów i na dzień dzisiejszy wynosi 6090 DKK na miesiąc (przed opodatkowaniem). Kiedyś przysługiwała ona tylko Duńczykom albo obcokrajowcom przebywającym w Danii od wielu lat, natomiast od paru lat mogą otrzymać ją wszyscy obywatele EU, studiujący na duńskich uczelniach. Wymogiem jest posiadanie pracy na pół etatu i pracować co najmniej 12 h tygodniowo. Warto poczytać o tym więcej na oficjalnej stronie: http://www.su.dk/forside
Życie w Danii
Poziom życia w Danii jest wysoki i mieszkańcom żyje się dobrze. Kraj jest też mocno zorientowany na obcokrajowców. Język angielski jest wszechobecny i praktycznie każda osoba na ulicy włada dobrym angielskim, szczególnie w Kopenhadze. Także w miejscach publicznych i instytucjach nieznajomość języka duńskiego nie stanowi problemu. Państwo oferuje jednak lekcje duńskiego dla obcokrajowców w dobrej cenie i jeśli planujemy przyszłość w Danii to dobrze się tego języka nauczyć. Wszystko w Danii jest zaprojektowane tak, żeby ulepszać i ułatwiać życie mieszkańców. Komunikacja miejska działa bardzo dobrze, ale większość ludzi porusza się na rowerach, co ułatwia bardzo dobrze rozwinięta sieć ścieżek rowerowych. Jest to zdecydowanie najbardziej popularny sposób poruszania się w Danii. Kopenhaga jest pełna studentów z całego świata, dlatego jest też bardzo dużo różnego rodzaju rozrywki dla studentów. Wiele miejść oferuje także zniżki dla studentów posiadających legitymację. Jedyną trudnością jaką można napotkać, szczególnie na początku pobytu jest znalezienie lokum. Szczególnie w Kopenhadze nie jest to łatwe, jako że jest to popularne miasto, a ceny za wynajem są ostatnio dość mocno wygórowane. Trzeba też uważać na oszustów oferujących nieistniejące pokoje bądź mieszkania.
A-kasse
Jeśli po ukończonych studiach, nie masz jeszcze pracy związanej z Twoim wykształceniem, państwo oferuje pomoc finansową w formie comiesięcznej wypłaty oraz pomaga Ci wejść na rynek pracy ( pomaga pisać CV, szukać pracy, wysyła na praktyki). Nazywa się to A-kasse. Tutaj jednak trochę się zmienia i rząd próbuje wprowadzić pewne restrykcje w odniesieniu do obcokrajowców. Na dzień dzisiejszy jednak przysługuje to wszystkim obywatelom EU, którzy kończą duńską edukację wyższą.
Uwaga! Artykuł został napisany na podstawie prawa i możliwości na dzień 7 sierpnia 2018.