Kolejny dzień rozpoczął się od przejazdu do siedziby EduPlus. Tam, Sylwia Stefaniak, wygłosiła dla nas następny wykład – tym razem dotyczył on umiejętności sprawnej komunikacji. Zaczęliśmy od obejrzenia ciekawego filmu z cyklu „Dlaczego Einstein był łysy…” ,autorstwa dr Pawła Baranowskiego. Poruszał on zagadnienia związane z budową ludzkiego mózgu oraz procesami w nim zachodzącymi, związanymi z odczuwaniem emocji i odbieraniem sztuki. Z filmem tym możecie zapoznać się pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=xxiUNFDNfgI&list=PLmxwBCrCeBckyIp0u3vZ9d_2U65IhAj08&index=8 .
Po tym wstępie, Sylwia przedstawiła nam „przepis na komunikację”. Zawarła w nim takie „składniki” jak:
-Przejrzystość
-Zwięzłość
-Kontekst
-Wpływ
-Wartość komunikatu



Dostaliśmy również wiele porad dotyczących sprawnej komunikacji, dotyczących sposobów wypowiedzi, mowy ciała, szacunku do słuchacza, czy języka. Informacje te będą bardzo przydatne w pracy przy tym, jak i przy kolejnych projektach My Future.
Po zakończeniu wykładu, zostaliśmy przewiezieni do samego centrum Bragi. Mieliśmy tam czas, aby zjeść lunch złożony z owoców i innych przekąsek. Mogliśmy przy tej okazji zobaczyć plac republiki, mieszczącą się tam wielką i bardzo efektowną fontannę oraz małą bibliotekę umieszczoną na świeżym powietrzu. Odwiedziliśmy też jedną z kawiarni, by tam ugasić pragnienie mrożoną kawą.
O umówionej godzinie spotkaliśmy się z Natalią Różańską oraz José Luís Moreira. Zgodził się on oprowadzić nas po najważniejszych miejscach w centrum miasta oraz opowiedzieć o nich kilka słów. Odwiedziliśmy takie miejsca jak: Braga Tower wraz z pięknym, kwiecistym ogrodem, Kościół Świętego Krzyża, Katedrę, oraz Fontannę Largo do Paço, mieszczącą się przy muzeum rzeźby. O tej ostatniej, jak i tej mieszczącej się na placu republiki, José opowiedział nam bardzo ciekawą historię. Dotyczy ona tradycji tutejszych studentów, która nosi nazwę „Praxe”. Po pierwsze, w czasie zimowym można spotkać ich chodzących po ulicy w charakterystycznych strojach, składających się z peleryny z kapturem, wełnianych podkolanówek i tradycyjnej czapki. Studenci podzieleni są na „pierwszaków” oraz tych bardziej doświadczonych. „Pierwszacy” mogą wybrać spośród nich swoich „chrzestnych”. Jeśli chrzestni zaakceptują swojego podopiecznego, następują oficjalne chrzciny młodego studenta, kiedyś odbywające się w fontannie Largo do Paço, a teraz przy fontannie na placu rewolucji. Obrzędy te połączone są ze śpiewem, konkurowaniem między poszczególnymi uniwersytetami i wspólną zabawą.



Więcej ciekawostek na ten temat możecie przeczytać w tym artykule:
https://matadornetwork.com/read/portugal-freshman-hazing/
Po powrocie do Barcelos, Beroo Alfi, jeden z wolontariuszy i fotograf fundacji, przeprowadził dla nas warsztat związany z jego profesją. Mogliśmy podczas niej zapoznać się z rodzajami aparatów, obiektywów, fotografii i technik. Dostaliśmy także kolejne wyzwanie, polegające na zrobieniu podczas naszego wyjazdu do Porto zdjęcia, na którym uchwycony byłby element ruchu. W tym celu mieliśmy wykorzystać nabytą podczas warsztatu wiedzę.
Przypominamy, że wszystkie zdjęcia robione podczas wyjazdu są autorstwa Beroo Alfi. W tym miejscu możecie zapoznać się z jego twórczością:
https://www.instagram.com/beroo_alfi/
Dzień zakończył się wspólną kolacją, podczas której omówiliśmy między sobą kwestie projektu ACTIVE DEVELOPMENT – jego start nastąpi już niebawem!