9 lutego 2020 r. Godzina 9.30. Jechałam pełna napięcia i ekscytacji w kierunku Jedlni-Letnisko. Już za chwilę, podczas szkolenia DO MORE OF WHAT MATTERS dla przyszłych wolontariuszy do drugiej edycji warsztatów FEP, miałam poznać dziewięciu pozostałych uczestników, którzy tak jak ja zostali wybrani w procesie rekrutacji.
Od razu po wejściu otoczyła mnie przyjazna atmosfera, którą pamiętam z warsztatów FEP 2018, których byłam uczestnikiem. Z przygotowanej dla nas sali dobiegała muzyka i wszyscy byli już gotowi. Zostaliśmy powitani przez Natalię Różańską. Pełna entuzjazmu, zaprosiła nas do środka, podkreślając, że od teraz językiem którym będziemy się głównie posługiwać, będzie angielski. Przywitał nas także gość specjalny- profesor Carsten Thornhøj, który przyleciał do nas aż z Danii. Na poprzedniej edycji warsztatów prowadził kilka prezentacji dotyczących umiejętności miękkich. Cieszymy się, że będzie obecny również i w tym roku. Kolejną osobą wchodzącą w skład naszych mentorów była Martyna Jakóbowska, która sprawowała również rolę fotografa.
Mieliśmy chwilę aby się zapoznać. Wśród nas było kilka osób, które już brały udział w warsztatach. Ta inicjatywa tak nam się spodobała, że sami chcieliśmy stać się jej częścią. Każdy z nas był inny, cechował się różnorodnymi umiejętnościami, które postanowiliśmy wykorzystać przy organizacji kolejnej edycji. A dzisiejsze (jak i jutrzejsze) szkolenie miało nam pomóc we wszelkich pozostałych aspektach, niezbędnych do zostania dobrym wolontariuszem.
Wszystkich wolontariuszy możecie poznać tutaj: https://www.my-future.info/wolontariat/
Każdy z nas miał przygotowane swoje miejsce i komplet potrzebnych materiałów. Zapowiadał się dzień solidnej pracy i taki też rzeczywiście był. Pierwszą prezentację powitalną poprowadziła Natalia, omawiając szczegóły i kwestie organizacyjne. Dowiedzieliśmy się o roli, którą będziemy pełnić jako ambasadorzy fundacji My Future, a także o ogólnym zakresie naszych obowiązków. Zaraz po niej głos zabrał prof. Carsten, wprowadzając nas w omawiane dzisiaj zagadnienia.
Martyna przeprowadziła prezentację zapoznawczą. Zaczęliśmy od ciekawego zadania: w ciągu minuty mieliśmy ustawić się w kolejności od najmłodszej osoby do najstarszej, tyle że nie mogliśmy w tym celu używać słów. Próbowaliśmy zatem komunikować się za pomocą gestów i skojarzeń, co musiało wyglądać dość zabawnie. Ostatecznie poszło nam dość dobrze oraz uświadomiło jak trudno jest zrobić coś bez pomocy środków, których używamy na co dzień. Kolejnym małym wyzwaniem zapoznawczym była gra w kalambury, związana z naszym wymarzonym zawodem lub największym marzeniem – każdy pokazał coś ciekawego, a zarazem unikalnego.
Dalsze prezentacje były prowadzone przez prof Carstena. Dowiedzieliśmy się z nich m.in na czym polegają techniki efektywnego (i nieefektywnego) nauczania, a także o problemie „oceniania książki po okładce” i jego wpływie na ocenę innych ludzi oraz o sposobach radzenia sobie z nimi. Wykonaliśmy również ciekawe doświadczenie, polegające na rozwiązaniu testu stworzonego przez Hansa Rosling’a, który pozwala na sprawdzenie swojej wiedzy na temat aktualnych problemów globalnych. Jeżeli i Wy chcielibyście przetestować samych siebie, link do testu znajdziecie tutaj: https://www.gapminder.org.
Po przerwie na lunch nastąpiła dalsza część prezentacji, które dotyczyły naszych wzorców osobowych, cech dobrego nauczyciela i niekonwencjonalnych technik nauczania (jak np. technika „learning by doing”). We wszystkich braliśmy aktywny udział, czasem dodawaliśmy parę swoich spostrzeżeń i wspólnie pracowaliśmy nad odpowiedziami, wymieniając się przy tym własnymi doświadczeniami. 90 % szkolenia odbywało się w języku angielskim, zatem koniecznością było przełamanie swojej bariery językowej.
Ostatnia część szkolenia dotyczyła kwestii organizacyjnych, naszych pytań i odpowiedzi. Przed nami był jeszcze jeden dzień intensywnej pracy. Czułam się nieco zmęczona, ale zadowolona z efektów i wiedzy jaką nabyłam. Cieszę się też, że mogłam poznać nowe, interesujące, a zarazem życzliwe osoby z całej Polski, z którymi już teraz stanowimy zgrany zespół i będziemy razem pracować nad jednym celem: Warsztaty FEP 2020.