pic

Pasja jest przereklamowana!Ktoś bardzo mi bliski powiedział: „Nie mam pasji, nie mam celu w życiu. Zazdroszczę Ci, bo Ty go masz i w dodatku jest to Twoja praca“.Nigdy nie myślałam o mojej pasji w ten sposób, nie zastanawiałam się nad tym, że przecież jestem ogromną szczęściarą bo robię to co kocham, to co zawsze chciałam robić, i nikt mnie do tego nie zmuszał.
Ta sytuacja otworzyła mi oczy na to jak bardzo nasze otoczenie, i media wywierają na nas presję.W tym poście chcę obrać pasję ze stereotypów i złudzeń. Dlaczego? Bo źle zrozumiana może bardziej skrzywdzić niż pomóc.Nie daj się stereotypom. Po pierwsze bardzo nie lubię generalizacji, to ona wpędza nas w wir skrajności, i stereotypów. Następstwem tego jest poczucie bycia gorszym, nie spełnionym, co często wpędza w depresję. Po drugie, nie musisz mieć pasji. Każdy ma wybór, i Ty go masz. Pasja, to poczucie bardzo ulotne. Pojawia się i znika. Z własnego doświadczenia wiem, że z pasją wcale nie jest tak łatwo żyć. Choć sama jestem pasjonatką, nie raz moich pasji nienawidziłam, i myślałam… do cholery z nimi! Przypadek? Pasja często jest wynikiem przypadku, następnie wynikiem ciężkiej pracy i determinacji. Jednak ja, przyznaję się bez bicia, moja pasja to wynik dorastania w hotelarstwie. Zainteresowanie sztuką przyszło równie łatwo, kiedy to mama zapisała mnie na zajęcia ceramiki. W sumie mogłabym powiedzieć, że poszłam na łatwiznę. Wierzę, że pasja nie ma nic wspólnego ze szczęśliwym życiem. Jest to kwestia indywidualnych wartości.
Uważam, że pasja nie jest gwarancją udanego życia zawodowego czy poczucia satysfakcji. Jednak wierzę, że praca może stać się pasją i takie przypadki są mi znane.
I tak oto z moich obserwacji i doświadczeń wynika, że zdecydowanie lepiej poświęcić swój czas na poznanie swoich wartości, odkrycie mocnych stron, które nas rozwijają – bo to one doprowadzą nas do pasjonujących zajęć. Taki efekt uboczny.
Zatem nie trać czasu na czekanie na pasję tylko zacznij konkretnie i konsekwentnie działać.Jakie są Twoje mocne storny?Mocne strony – polecam książkę Izabeli Makosz „Gra o biznes“, wspomina w niej, że kiedy zakładała swój biznes, nie miała pasji. Opierała sie na swoich mocnych stronach.

    Czyli można zacząć od końca? Założe się, że Steve Jobs mówiąc: “Jedyny sposób na wykonywanie świetnej pracy, to kochanie tego co robisz” wcale nie powiedział tego, tuż przed założeniem Apple, ale było to podsumowanie lat pracy i doświadczeń, które zdobył po drodze.Z pasją boję się tak samoZ pasją, boję się tak samo. Uwielbiam swoją pracę, jednak nie znaczy to, że jest pozbawiona stresujących sytuacji, że nigdy przez nią nie płakałam. Zgadniesz ile razy myślałam sobie – trzeba było znaleźć sobie inne zajęcie przynajmniej nie byłoby mi przykro, że moja pasja daje mi kopa?
Często się z nią zmierzam choć przecież stała za nią obietnica, że z pasją będzie łatwiej. Pasja nie sprawi, że Twoja praca będzie łatwiejsza. Okazuje się, że trzeba zakasać rękawy, wziąć sie do roboty i zmierzyć z niejednym potworem w swojej głowie. Okazuje się, że pasja niczego nie zmienia, robi to działanie.Piękne motywujące cytaty, wyglądają ładnie w ramce na ścianie„Rób w życiu to, co kochasz, a już nigdy nie będziesz musiał pracowac“ – Konfucjusz. Przytoczyła go Natalia w swoim poście. Nie wiem jak Wy, ale ja, tak jak Natalia nie zgadzam się z nim. Robię w życiu to co kocham, ale pracuję ciężko. I mam chwile zwątpienia.Fajnie jest mieć pasję, i fajnie jeśli jest wynikiem naszych działań. Ale jeszcze fajniejsza jest drogą która jest przed nami, i to co kryje kolejny zakręt.
Czy to nie jest ekscytujące, co przyniesie jutro?Pamiętaj, że rozwój trwa całe życie, to co interesuje nas dziś, jutro może pójść w niepamięć. W tym również nie ma nic złego. Dlatego nie szukaj na siłę, nie blokuj się, ale wychodz ze schematów.Daj sobie szansę, poznawaj ludzi. Przyzwolenie na zmianę jest czymś co uwalnia potencjał.
Poza tym nie wszystko co jest pasją, musi znaleźć odzwierciedlenie w rozwoju zawodowym czy osobistym.Z pasją można piec ciasto, czytać ksiązki, grać w tysiąca, oglądać filmy dokumentalne, słuchać jazzu…
Brzmi banalnie, czy to właśnie jedna z Twoich pasji?