Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?
Curriculum Vitae zwane potocznie CV to podstawowy dokument, który odgrywa najważniejszą rolę w pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować go solidnie, aby zainteresować pracodawców i zyskać szansę na wymarzoną pracę.
Jak napisać CV do pierwszej pracy?
CV, czyli Curriculum Vitae to nic innego, jak życiorys zawodowy kandydata ubiegającego się o pracę. Łacińska nazwa oznacza „bieg życia” lub „przebieg życia”. Zasadniczo najważniejszym elementem dokumentu jest sekcja doświadczenie. Jednak w zależności od etapu życia, w którym się znajdujemy, nie zawsze je posiadamy. Dotyczy to zwłaszcza osób, które chcą podjąć swoją pierwszą w życiu pracę.
Jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia?
Ważne, aby dokument został przygotowany z dbałością o każdy szczegół, nie tylko pod kątem merytorycznym, ale także wizualnym. Po pierwsze CV musi przyciągnąć uwagę, a następnie pozwolić rekruterowi w łatwy sposób odszukać interesujące go treści, opisane krótko, acz profesjonalnie.
Jeżeli masz na swoim koncie dorobek zawodowy, napisanie CV nie powinno przysporzyć ci większego problemu. Jednak, jak napisać pierwsze CV, gdy doświadczenia brak? Pierwsze CV bez doświadczenia nie musi świecić pustkami. W przypadku, gdy tworzysz swoje pierwsze CV, jego treść uzależniona jest od tego, na jakim etapie kształcenia obecnie się znajdujesz. Inaczej będzie wyglądało CV ucznia, maturzysty i studenta lub absolwenta, który chce podjąć pierwszą pracę bez doświadczenia zawodowego. Zatem co wpisać w CV?
Zanim rozpoczniesz proces twórczy, przemyśl, jak ma wyglądać układ CV. Pierwsze CV po liceum, czy nawet CV licealisty nie oznacza, że będzie to nudny, czy pozbawiony podsumowania dokument. Będąc uczniem, masz pewien zasób umiejętności, które swobodnie możesz wykorzystać w pracy. CV ucznia liceum przykładowo składać się będzie z sekcji: wykształcenie, umiejętności, certyfikaty, kwalifikacje, uprawnienia, hobby, linki. Wzór CV dla ucznia zawierać powinien aktualny status wykształcenia, czyli „uczeń liceum” z podanymi szczegółami tj. nazwą szkoły, datą rozpoczęcia i planowanego zakończenia kształcenia, profil klasy. Jeśli jest to CV maturzysty, w dalszej części możesz opisać przykładowe cele zawodowe, planowane studia itp., wtedy z pewnością łatwiej będzie znaleźć pierwszą pracę po maturze, gdy egzamin dojrzałości zapasem.
CV bez doświadczenia – wzór
W Internecie znajduje się wiele wzorów CV dedykowanych osobom bez doświadczenia na różnym poziomie edukacji i życia. Bez trudu odnaleźć można przykłady CV bez doświadczenia – przykładowe CV ucznia, wzór pierwszego CV, pierwsze CV studenta. Jeżeli nie masz pomysłu na jego wizualną oprawę, możesz skorzystać z kreatorów, które również z łatwością odnajdziesz w sieci. Ciekawe wzory znajdują się np. na stronie: canva.com czy też list-motywacyjny.pl.

Jedna z nowoczesnych form aplikowania na wymarzone stanowisko pracy to aplikacja profilem, która dostępna jest m.in. na portalu Praca.pl. Aplikowanie nie wymaga tworzenia CV, a jedynie podania danych wymaganych przy tworzeniu profilu kandydata. Dzięki temu pracodawca otrzymuje rzetelną informację zwrotną o kandydacie, która w pewien sposób przypomina CV.
Można także stworzyć za pomocą dostępnego tam kreatora swoje pierwsze CV. Brak doświadczenia zawodowego w CV można „ograć” na wiele sposobów. Poniżej przykłady.
Pierwsze CV po technikum jest dokumentem, który zawierać będzie znacznie więcej informacji, niż np. wzór CV licealisty. Osoby, które ukończyły technikum, mogą mieć pewną przewagę nad licealistami, czy nawet studentami. Kształcenie techniczne po pierwsze daje gotowy zawód, który potem można poszerzać w miarę chęci na studiach wyższych. Po drugie nauka w technikum wymaga od ucznia, odbycia praktyk zawodowych. Niekiedy po ich zakończeniu uczniowie otrzymują nawet oferty pracy lub okazyjnie współpracują z różnymi podmiotami, gdyż mają już pewien rodzaj wiedzy, potrzebny do wykonywania określonych prac. Jeżeli jesteś osobą, która ukończyła technikum hotelarskie i masz już na koncie praktyki, łatwiej otrzymasz pracę w hotelu w kraju lub za granicą niż osoba, która „aplikuje z ulicy”. Jednak, co najważniejsze osoby po technikum, mają już doświadczenie zawodowe, które daje im uprzywilejowaną pozycję w staraniu się o zatrudnienie na rynku pracy.
Licealiści, czy maturzyści w profilu zawodowym mogą opisać swoje plany związane z podjęciem studiów, czy rozwojem zawodowym. Warto wpisać także olimpiady, konkursy, nagrody wyróżnienia. Być może prowadzisz ciekawego bloga? Pochwal się wynikami. Podaj link do niego lub do innych aktywności, które w oczach potencjalnych pracodawców mogą być przydatne na stanowisku, na które poszukują pracownika.
Gdy jesteś studentem lub świeżo upieczonym absolwentem, twoje CV będzie wyglądało prawdopodobnie nieco inaczej niż w przypadku ucznia. Najprawdopodobniej w trakcie studiów miałeś już pewne doświadczenia zawodowe, czy to związane z praktykami lub stażami, czy z pracą zawodową. Nawet jeśli nie, to z pewnością tworzyłeś ciekawe projekty, które także są w stanie wiele o tobie powiedzieć. Być może wygrałeś jakiś konkurs, zdobyłeś stypendium, pracujesz nad ciekawym projektem, piszesz i publikujesz, masz ciekawe pomysły, tworzysz grafiki, zdobyłeś nagrody? Pisz o wszystkim, co może zapewnić ci pracę, o którą się starasz. Przykładowe CV studenta powinno zawierać, jak najwięcej aktywności, które mogą okazać się przydatne w pracy zawodowej. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje ci się, że nie masz żadnego doświadczenia, każda aktywność traktowana może być jako swoiste doświadczenie. W zasadzie CV studenta bez doświadczenia nie istnieje, bo zawsze jest coś, czym student może się pochwalić. Możesz pochwalić się wolontariatem w schronisku lub innej organizacji non-profit? Wpisz to. Masz plany i cele zawodowe? Opisz je. Pracowałeś dorywczo? To także twoje doświadczenie.

Pierwsza praca, staż
Pierwsza praca to nie lada wyzwanie dla studenta, ucznia, czy absolwenta. Dlatego pierwsze CV do pierwszej pracy wymaga od kandydata dużego zaangażowania na etapie przygotowania dokumentu. Obecnie na rynku pracy jest tak wielu studentów i absolwentów, że znalezienie pracy w tej grupie zaczyna przysparzać nieco problemu. Dlatego nie mając na koncie doświadczenia zawodowego, musisz wykazać się inwencją twórczą. Pokaż w CV, że masz jakieś pasje – np. prowadzisz blog lub masz swój kanał na YouTubie z poradami. Rozwijaj umiejętności językowe. Znajomość języka jest zawsze w cenie. Jeżeli praktykowałeś jego naukę poprzez wyjazdy edukacyjne, jak np. Erasmus, to jest bardzo duże doświadczenie, które może być uznane za zawodowe. Zanim zaaplikujesz, sprawdź porządnie swoje konta w mediach społecznościowych. Obecnie rekruterzy wyszukują kandydatów właśnie w sieci. Jeżeli masz tam sporo nieodpowiednich zdjęć lub wpisów, lepiej je zablokuj lub usuń. Pomimo świetnego CV twoja niechlubna działalność w mediach społecznościowych może przekreślić szanse na zatrudnienie. Podstawową cechą dobrego pracownika jest też jego życie w sieci. Zadbaj o swój profil na typowo biznesowych portalach jak np. LinkedIn. Stwórz swoją sieć kontaktów i działaj aktywnie. Nigdy nie wiadomo, w którym momencie zwrócisz na siebie uwagę rekrutera. Pierwsze doświadczenie zawodowe można nabyć podczas stażu. Warto korzystać z ofert stażowych, gdyż niejednokrotnie stażyści zagościli na stałe w szeregach niejednej firmy, jako regularni pracownicy.
Studenci i absolwenci nie mogą narzekać na pensję. Choć, jak zawsze chcieliby zarabiać więcej, to statystyki wskazują, że początkowa droga kariery zawodowej nie rysuje się najgorzej. Raport Sedlak&Sedlak z 2016 roku wskazuje, że świeżo upieczeni absolwenci zarabiają pomiędzy 2400 a 3600 zł brutto. Wiele zależy od kierunku studiów, które ukończyli. Na najwyższe zarobki mogą liczyć studenci i absolwenci kierunków IT. Jak wynika z powyższego raportu, najlepiej zarabiają także studenci Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
Pierwsza praca – formalności
Otrzymując pierwszą pracę, prawdopodobnie nie wiesz, jakie aspekty formalne mają towarzyszyć podpisaniu umowy o pracę. Tu znajdziesz wskazówki, na co zwrócić uwagę i czego dopilnować, aby nie paść ofiarą nierzetelnego pracodawcy. Zanim podpiszesz umowę o pracę, musisz otrzymać od pracodawcy skierowanie na badania lekarskie. Wykonasz je w placówce świadczącej usługi medycyny pracy. Musisz je wykonać, zanim podejmiesz zatrudnienie. Badania mają na celu wykluczenie ewentualnej niezdolności do pracy. Również przed rozpoczęciem pracy powinieneś przejść szkolenia BHP (z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy). Ty, jako nowy pracownik masz obowiązek wypełnić kwestionariusz osobowy, dostarczyć kserokopię świadectwa ukończenia szkoły lub dyplom uczelni. Możesz też zostać poproszony o wypełnienie oświadczenia PIT-2, dotyczącego zaliczki na podatek dochodowy. Podpisując umowę o pracę, zazwyczaj rozpoczynasz od okresu próbnego, który trwa maksymalnie do 3 miesięcy. Następnie może zostać ci zaproponowana umowa na czas określony. O jej długości decyduje pracodawca. Kolejna umowa musi być zawarta na czas nieokreślony. Pracodawca powinien poinformować cię także o zakresie twoich obowiązków oraz warunkach zatrudnienia i regulaminie panującym w firmie. Jeżeli pracodawca powierza ci jakiś sprzęt, np. telefon, laptop – może zażądać podpisania oświadczenia. Możesz także spodziewać się oświadczenia o zachowaniu tajemnicy zawodowej, zakazie konkurencji itp. Nie ma co panikować, wiele firm ma taką politykę. Obecnie pracownik musi także podpisać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, gdyż na tej podstawie może być zatrudniony, z tego tytułu mogą być odprowadzane składki i inne opłaty oraz dzięki temu pracownik może otrzymywać wynagrodzenie na rachunek bankowy. Podsumujmy w punktach jeszcze raz, co wiąże się z rozpoczęciem pierwszej pracy:
- kwestionariusz osobowy;
- umowa o pracę;
- wstępne badania lekarskie;
- szkolenie BHP;
- oświadczenie o zachowaniu tajemnicy zawodowej (opcjonalnie);
- oświadczenie o zakazie konkurencji (opcjonalnie);
- oświadczenie o powierzeniu mienia (opcjonalnie);
- oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania śmiało napisz do nas!!
Kto pyta nie błądzi!!!