Wszyscy rodzice pragną, aby ich dzieci odniosły sukces w życiu i były szczęśliwe. Zgadzacie się?

Rodzice często zachęcają dzieci do wyboru lukratywnej kariery – lekarza, prawnika, przedsiębiorcy i tym podobnych. Mają oni nadzieję, że doprowadzi to do osiągnięcia obu tych celów: sukcesu i szczęścia dzieci – i oczywiście może tak być, ale nie musi. Czy praca, do której nie mamy pasji, zapewni nam pieniądze i szczęście?

Większość z nas będąc dzieckiem z pewnością słyszała: “ucz się, bo będziesz pracował na zmywaku całe życie!”. Czy to oznacza, że osoba która pracuje na zmywaku się nie uczyła? Nie. Przez takie komentarze pozbawiamy dzieci empatii i dajemy przyzwolenie na “ocenianie po okładce”. Być może osoba pracująca “na zmywaku” nie miała możliwości edukacji w wymarzonym zawodzie, ale istnieje też duże prawdopodobieństwo, że to właśnie taka praca odpowiada tej osobie i jest ona szczęśliwsza niż milioner z ferrari w garażu.

Takie komentarze są krzywdzące nie tylko dla osób pracujących w tego typu zawodach, ale i dla dzieci, gdyż kreują w głowie dziecka presję edukacji w zawodzie, który nie do końca ich pasjonuje. Bo przecież nie każdy musi marzyć o pracy prawnika czy lekarza.

Popychanie dzieci w kierunku kariery tylko dlatego, że przynosi to duże dochody, nie jest dobrym pomysłem. Sukces finansowy jest tylko jednym z wymiarów satysfakcjonującego życia. Jednym z najbardziej blokujących elementów, który sprawia, że dzieci nie poczują się w przyszłości zwycięzcami, choćby wyciskały z siebie “siódme poty”, jest brak realizacji SWOICH celów.

Ale czy to oznacza, że pieniądze w ogóle nie dają szczęścia? Nie do końca.

Według przeprowadzonych badań (Happiness, income satiation and turning points around the world, styczeń 2018), ludzie są szczęśliwsi, gdy więcej zarabiają, ale tylko do osiągnięcia rocznego dochodu w wysokości 95 000 dolarów. Jeśli ktoś zaczyna zarabiać więcej, poziom szczęścia i satysfakcji z życia nie ulega już dużej zmianie. Dlaczego? 

Ponieważ dochód łatwo jest utożsamić z poczuciem własnej wartości – i założyć, że więcej zawsze znaczy lepiej. Jeśli nie jesteś spełniony, możesz myśleć, że byłbyś, gdybyś tylko więcej zarabiał. Ale wyższe zarobki często wiążą się z większymi obciążeniami i stresem. Kiedy już zarabiasz wystarczająco dużo, by zapewnić sobie jedzenie na stole, dach nad głową i pieniądze w banku na edukację dzieci, dodatkowe pieniądze mogą nie zrekompensować braku wolnego czasu dla rodziny i ilości stresu jaki masz z powodu pracy.

Więc co wpływa na zadowolenie z życia? 

Posiadanie WYŻSZEGO CELU, poza materialnym. Znalezienie swojego zainteresowania i głębszego znaczenia w swojej pracy jest bardzo istotnym elementem.

Dzieci powinny być zachęcane do realizowania swoich zainteresowań i rozwijania pasji. Rodzice mogą pomóc im w  proponowaniu różnych aktywności i stwarzać możliwości do eksplorowania rozmaitych zainteresowań. Rodzice muszą jednak uważać na to, aby nie oczekiwać nadmiernego zaangażowania od dzieci, nie zmuszać ich do uczestnictwa w zajęciach dodatkowych i nie uzależniać nagród i kar od realizacji dziecięcego hobby. Tylko w ten sposób dziecko jest w stanie rozwinąć zdrowe i właściwe sobie zainteresowania, co może zaowocować tym, że będzie wykonywać pracę związaną właśnie z nimi.

Kiedy dzieci będą już wystarczająco dojrzałe, by myśleć o przyszłej karierze, można je zapytać – “Jak mógłbyś obrócić robienie tego, co każdego dnia sprawia ci przyjemność, w pieniądz?”. Sukces jest czymś, co sami sobie zdefiniujemy.

W fundacji My Future wierzymy, że połączenie pasji z pracą daje największe szanse na odniesienie sukcesu i szczęścia. A jak odnaleźć swoje pasje? To długi proces poszukiwania. Bardzo ważna jest w nim rola inspiracji, jaką zapewnia nam nasze otoczenie. Rozwój pasji, czy też zainteresowania, zaczyna się czasami od spotkania kogoś, kto nas zainspiruje.

Dlatego fundacja My Future oferuje program Plan Your Future, który daje dzieciom/młodzieży możliwość spotkania z INSPIRUJĄCYMI osobami. Są to byli studenci i obecni profesjonaliści z różnych branży. Podczas krótkich spotkań uczestnicy mają szansę dowiedzieć się więcej o danym zawodzie, zadać pytania, a nawet odwiedzić ich miejsca pracy.

Więcej o projekcie na: www.my-future.info/planyourfuture/

Pamiętaj – znalezienie pasji to długi proces poszukiwania.