what-next

Podstawówka, gimnazjum, liceum, potem studia, kariera, rodzina… Wszystko powinno iść w takiej kolejności. Powinniśmy mieć sprecyzowane zainteresowania i plan na życie. A co, jeśli tak nie jest? Co, jeśli kończąc liceum, dalej nie wiemy co tak naprawdę nas pociąga, w czym jesteśmy dobrzy, jaki wybrać kierunek studiów i co robić w życiu?
Po pierwsze nie warto się stresować, ani porównywać ze swoimi znajomymi, którzy możliwe, że od dziecka wiedzieli, że chcą zostać lekarzem, prawnikiem albo… astronautą i zmierzali twardo w tym kierunku. Życie może być piękne ( i zapewniam Cię, że jest) nawet bez sprecyzowanego planu.
Oczywiście, nie namawiam byście zaprzestali marzyc, działać i się rozwijać.
Wprost przeciwnie!
Jednym z rozwiązań dla tych , którzy nie do końca wiedza, w jakim kierunku chcieliby się kształcić jest zrobienie sobie malej przerwy miedzy liceum a studiami. Można wtedy na przykład zacząć pracę. Jest wiele miejsc pracy, gdzie zatrudniają ludzi bez wyższego wyksztalcenia. Jest to dobra okazja, by zobaczyć, w czym jest się dobrym, co się lubi bardziej, co mniej, wykształcić w sobie różne cechy, które nabywamy poprzez prace, jak na przykład pracowitość, organizacja, współpraca z innymi. Można tez wtedy nabyć różne kontakty, poszerzyć horyzonty, co dalej może nas prowadzić na trop tego, czym chcielibyśmy się zająć w przyszłości.
Bardzo dobrym pomysłem, jest tez wyjazd za granice. Nawet pół roku, czy rok w innym kraju mogą bardzo wzbogacić nasza osobowość. Uczymy się wtedy szacunku dla ludzi o odmiennej kulturze, komunikacji, zaradności, nabywamy pewności siebie, no i szlifujemy swój język obcy.
W międzyczasie warto czytać, rozglądać się, zapisać może na jakiś kurs (niekoniecznie obsługi wózka widłowego, choć jeśli ktoś ma ochotę to czemu nie 😉 ale np. językowy bądź photoshopa), rozmawiać z ludźmi i obserwować tych, którzy dużo osiągnęli lub tych, których podziwiamy. Słuchaj ich, dowiedz się w jaki sposób osiągnęli to co osiągnęli i ucz się od nich. Warto uczyć się od najlepszych.
No i… nie przestawaj marzyć. (Afterall) Tak naprawdę to właśnie marzenia są tym, co pcha nas do przodu i pozwala przetrwać nawet najtrudniejszy okres. Nie zapominaj tez działać, nawet małymi kroczkami, ale do przodu. Próbuj różnych rzeczy i nie zniechęcaj się, jeśli od razu nie wychodzi. Tak naprawdę najprzyjemniejsza jest droga, nie sam cel. Doświadczaj życia i ciesz się każdym momentem. Nigdy nie jest za późno na realizację marzeń!