Autor : Jakub Mirowski
Wakacje to czas, w którym młodzież może nie tylko odpocząć, lecz także rozwijać się, zdobywać nowe umiejętności czy pomagać innym. Zdobywając w czasie wakacji kompetencje, certyfikaty czy po prostu doświadczenia, młodzieży może być łatwiej w przyszłości zdobyć wymarzoną pracę, współpracować w dużych zespołach czy nimi zarządzać. Istnieje wiele aktywności, które pomagają to osiągnąć. W tym artykule przedstawiamy pięć z nich.



1. Kursy
Kursy są świetnym narzędziem do zdobycia wiedzy i umiejętności w wielu dziedzinach. Jednak często odbywają się one stacjonarnie w dużych miastach i są płatne, co uniemożliwia wielu osobom uczestnictwo. Dlatego w tym zestawieniu zebraliśmy tylko te platformy, które dostarczają kursy w formie online i całkowicie za darmo. Co więcej, oferują one certyfikaty, potwierdzające zdobyte kompetencje.
Kursy PARP
Oferta PARP przypadnie do gustu przyszłym przedsiębiorcom, gdyż zapewnia przystępnie opracowane kursy dopasowane merytorycznie do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw. Wiedzę można zdobywać w pięciu dziedzinach: finanse, kompetencje, marketing, prawo i zarządzanie. Aby otrzymać darmowy certyfikat należy być zarejestrowanym użytkownikiem platformy, ukończyć wszystkie lekcje i testy z danego szkolenia oraz ocenić kurs.
Navoica
Navoica to platforma Ministerstwa Edukacji i Nauki, która oferuje kursy online typu MOOC (ang. Massive Open Online Courses). Treści tworzone są przez polskie uczelnie i instytucje, m.in.: UŚ w Katowicach, UAM w Poznaniu czy Centrum Nauki Kopernik. Kursy przypadną do gustu szerokiemu gronu odbiorców, gdyż ich zakres tematyczny jest bardzo zróżnicowany – dostępne są w wielu kategoriach, takich jak: programowanie, obsługa programów, języki obce, rozwój osobisty, zarządzanie i biznes. Co więcej, kursy dostępne są na różnych poziomach trudności i w wielu językach (polskim, angielskim, ukraińskim, rosyjskim i niemieckim). Ukończenie kursu i spełnienie wszystkich kryteriów zaliczenia pozwala na uzyskanie elektronicznego zaświadczenia.
Google Internetowe Rewolucje
Dzięki platformie Google Internetowe Rewolucje można zdobyć umiejętności cyfrowe pomocne w rozwoju firmy i kariery. Jeśli jednak chcemy formalnego poświadczenia zdobytych kompetencji, powinniśmy rozważyć kurs Podstawy marketingu internetowego. Program ten uzyskał akredytację Interactive Advertising Bureau i po jego ukończeniu można otrzymać certyfikat, potwierdzający znajomość najważniejszych zagadnień z zakresu marketingu internetowego. Można go później dodać do CV i umieścić na swoim profilu w serwisie LinkedIn.
2. Praca
Wakacje mogą być też doskonałym czasem na rozpoczęcie pierwszej pracy. Można dzięki niej nie tylko zdobyć doświadczenie i rozwinąć kompetencje, lecz także zarobić pierwsze pieniądze. To ten drugi czynnik często wpływa na przedkładanie tej formy spędzania wakacji nad inne, takie jak wolontariat czy staże i praktyki.
Jednak problemem może się okazać znalezienie pracy dla osób niepełnoletnich, gdyż większość pracodawców szuka absolwentów szkół średnich, studentów czy po prostu osób powyżej osiemnastego roku życia. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się pomoc Ochotniczych Hufców Pracy, z której można skorzystać w stacjonarnych punktach we wszystkich województwach lub używając bazy ofert pracy online OHP.
Dobrym pomysłem może być też przejrzenie popularnych serwisów ogłoszeniowych. Oferty pierwszej pracy można też znaleźć na grupach w mediach społecznościowych czy w lokalnej prasie.



3. Praktyki i staże
Pozwalają one na zdobycie doświadczenia zawodowego, poznanie funkcjonowania przedsiębiorstw czy pracę pod okiem profesjonalistów. Niestety, nie ma wielu zorganizowanych programów, pozwalających znaleźć praktyki lub staże dla niepełnoletnich. Jak więc zdobyć praktyki i staże, nie mając 18 lat? Można wysyłać wiadomości bezpośrednio do pracodawców lub kontaktować się z nimi telefonicznie. Część z nich zamieszcza także informacje o możliwościach rozwoju w ich firmach na stronach internetowych w zakładkach “Kariera” lub “Pracuj z nami”.
4. Wolontariat
Wakacje młodzież może jednak spędzić nie tylko podnosząc własne kwalifikacje, lecz także pomagając innym. Aby zaangażować się w działania na rzecz innych osób, warto odwiedzić lokalne Centra Wolontariatu, które można znaleźć w wyszukiwarce Centrów Wolontariatu. Można też skorzystać z lokalnych internetowych baz wolontariatu, takich jak: Ochotnicy Warszawscy, Toruńska Baza Wolontariatu czy Baza Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego. Warto także pisać bezpośrednio do organizacji, w których chcielibyśmy odbyć wolontariat.



5. Konkursy
Ciekawym sposobem na aktywne, twórcze spędzenie wakacji jest także udział w konkursach. Wiele z nich skierowanych jest do dzieci i młodzieży, a ich tematyka jest bardzo zróżnicowana – od fotograficznej, poprzez literacką, wokalną, malarską, filmową, aż po społeczną. Nierzadko organizatorzy tych konkursów oferują atrakcyjne nagrody, które stanowią zwieńczenie wytężonej pracy. Można ich szukać w bazach konkursów, takich jak Aktualne Konkursy czy Konkursy Kreatywne.
Macie jakieś inne pomysły na aktywne spędzenie wakacji przez młodzież? Chcielibyście coś dodać? Podzielcie się tym w komentarzu!